PLEN
Przypomnij hasło Rejestracja

Substancje aktywne

ARP 100

Właściwości:

inne

Zastosowanie:

pielęgnacja ciała

Certyfikaty:

Składnik ograniczający odrastanie włosów po depilacji i goleniu.

Owłosienie na ciele jest nieodzowną cechą ssaków, u człowieka odgrywa rolę decydującą i przede wszystkim sugerującą dojrzałość płciową. Usuwanie włosów jest praktykowane z powodów estetycznych w odpowiedzi na normy socjokulturowe i zwyczaje. Może być to także zabieg higieniczny lub konieczna terapia (leczenie hirsutyzmu). Niemniej jednak, depilacja jest zabiegiem delikatnym i nie daje ostatecznych efektów, dlatego też wzrasta zainteresowanie produktami hamującymi wzrost włosa, aby wydłużyć czas pomiędzy poszczególnymi zabiegami.

Do otrzymywania ARP 100 wykorzystuje się trzy rośliny, których aktywność ogranicza wzrost włosów: palmę sabałową, wierzbownicę i dynię.
Palma sabałowa pochodzi z piaszczystych rejonów południowego atlantyckiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jej owoc był tradycyjnie używany jako środek diuretyczny, tonizujący i przy dolegliwościach oddechowych.
Wierzbownica to dorastające do 2 metrów zioło o fioletowych kwiatach, występujące na wilgotnych terenach rzecznych w Europie. Wysuszone liście stosowane są w Rosji jako substytut herbaty. Jest także używana jako ściągający tonik.
Dynia to płożąca jednoroczna roślina, pochodząca z Meksyku, wydająca duże, pomarańczowe owoce. Nasiona są tradycyjnie stosowane ze względu na ich właściwości uspokajające i emoliencyjne.

ARP 100 to ekstrakt z palmy sabałowej, wierzbownicy i dyni, standaryzowany na zawartość saponin (wyrażonych za pomocą ruskogeniny: 4-16% suchej masy) i tanin (1,5-10% suchej masy).

Aktywność ARP 100 jest powiązana z obecnością w wierzbownicy proliny, niezbędnego aminokwasu, który przyczynia się do ograniczenia wzrostu włosa poprzez niszczenie keratyny. Inny ważny czynnik w spowalnianiu odrastaniu włosa jest powiązany z hormonami. Palma sabałowa wykazuje efekt anty-androgenowy poprzez inhibicję 5 alfa reduktazy. Efekt anty-androgenowy jest wzmacniany również przez dynię. Wierzbownica jest także bogatym źródłem tanin makrocyklicznych, które są znane z działania ograniczającego produkcję testosteronu. 

Badania kliniczne

Badanie wideomikroskopem (10 ochotników)

Ocena efektu hamującego odrastanie włosów na ciele, sprawdzanego po codziennej aplikacji balsamu do ciała, zawierającego 5% ARP 100, podczas 5 dni po depilacji.

Po dwóch cyklach depilacji ARP 100 użyty w stężeniu 5% zahamował wzrost nowych włosów o 37%.